середа, 21 вересня 2011 р.

"В" чи "НА", або хто проти стилістичних норм української мови


Вже вкотре Міністр освіти і науки Дмитро Табачник продовжує стверджувати, що можна вживати словосполучення "на Україні". 

"Я вже колись говорив, що обидві форми абсолютно правильні, тому що прийменник "на" і "в" не є мірилом державності", - сказав міністр освіти в інтерв'ю російському радіо "Ехо Москви". "Коли ми говоримо "на Кубі" - це правильна історично сформована форма російської мови. Але це не скасовує кубинську державність. Так само можна говорити  "на 

Мадагаскарі" - і це не змінює суті Мадагаскарської республіки", - вважає Табачник. Він зауважив, що йому особисто абсолютно однаково, який прийменник застосовується щодо України – "в" чи "на". 

Проте, згідно зі стилістичними нормами української мови, у конструкції "на Україні" прийменник "на" свідчив про стан (статус) території як складової великої держави-імперії. Ця форма й нині існує на позначення частини від цілого, як регіону, області тощо, наприклад: на Алтай (-таї), на Буковині (-ну), на Одещині (-ну), на Поліссі (-ся). Водночас усі назви островів вимагають саме прийменника "на": на Сахаліні, на Курилах, на Кіпрі, на Мадагаскарі тощо.

Оскільки Україна є незалежною державою, то вживати слід конструкцію "в Україні" (до речі, не існує ж форм "на Китаї", "на Польщі", "на Франції"). 


Зрештою, знаємо, що ще  Іван Франко зауважував: "Змінюючи мову, людина змінює стан своєї душі". Пам’ятаймо про це!

За матеріалами УНІАН

4 коментарі:

  1. Недавно стикнулася з цією проблемою. Знаю, що правильно буде "в Україні", а от як обґрунтувати чому саме так, було для мене проблемою. Я з того покоління, яке вчили "на Україні". Але, виправляюся!!! Ваш блог мовна знахідка для мене! Дякую!

    ВідповістиВидалити
  2. На жаль, чи, на щастя, ми всі з того покоління. Але... спасибі Вам за чуйне ставленя до нашої мови, а також за такий хороший відгук.

    ВідповістиВидалити
  3. Дуже яскравий та насичений корисною інформацією блог!

    ВідповістиВидалити

Статті, які вам сподобаються

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Ratings and Recommendations by outbrain

Дякую, що завітали на мій блог