З історії походження знаних фраз і висловів
А й справді, чим відрізняється, скажімо, китайська грамота від фільчиної; а що це за диб такий, яким ставати треба...
Китайська грамота — щось недоступне для розуміння, таке, в чому важко розібратися, незрозуміле. Для людини, яка користується кирилицею чи латинкою, китайські ієрогліфи — таїна
за сімома печатями, а отже, і текст, написаний ними, — автоматично незрозумілий.
за сімома печатями, а отже, і текст, написаний ними, — автоматично незрозумілий.
Фільчина грамота — документ, що не має юридичної сили: безграмотно складений документ; папірець, який нічого не значить. Хто ж такий цей Філька, який прославився на віки та ще й у не надто хорошому контексті. На Русі ім’я Філька вважалося простацьким і найчастіше належало людям «підлого стану». Даль Філю називав уособленням недоумства. У деяких регіонах «філею» називали «дулю». Та хоч ім’я Філька простацьке, але походження вислову «фільчина грамота» — царське. Його народу подарував Іван Грозний, який ввів оприччину (репресії, страти, конфіскація земель) у Московській державі. З такою політикою «государя» не міг примиритися митрополит Московський Філіп. У своїх численних посланнях до царя — грамотах — він намагався переконати Грозного відмовитися від політики терору. Норовливого митрополита Грозний презирливо називав Фількою, а його послання — фільчиними грамотами.
Волосся дибом стає — кого-небудь охоплює великий страх, гнів, подив. Що ж це за диб такий, яким ставати треба. Стояти дибом — означає стояти, витягнувшись, на кінчиках пальців. Тобто, коли людина лякається, то навіть волосся у неї на голові на пальчики стає :)
Немає коментарів:
Дописати коментар