неділя, 18 березня 2012 р.

Язик до Києва доведе, або після дощику в четвер


Як часто чуємо вислів "Язик до Києва доведе", а що він означає, яка історія його виникнення, подекуди і не замислюємося. Позатим, він означає «розпитавши, все дізнаєшся». Походження цього миролюбного вислову доволі криваве. Існує легенда, що у 999 році один киянин заблукав у степу, де й потрапив до половців.  Коли ж ті спитали, звідки він, відповів, що з багатого, красивого міста Києва. Та так розписав його переваги і багатства, що половецький хан
Нунчак вирішив Київ завоювати. Балакучого киянина він прищепив за язик до хвоста свого коня і так привів у Київ. Так нещасливого героя язик і привів до Києва.

"Трин-трава" – все одно, нікому не потрібно. «Трин-трава» - не назва якогось заморського чи лікарського зілля, а лише трішки змінене у процесі розмовної еволюції слово “тин-трава”. Тин - задня частина огорожі, а трава, що біля неї могла рости, - нікому не потрібний бур’ян.

"Точити ляси" – вести пусті, беззмістовні розмови, марнувати час. Ляси, їх ще називали баляси, - точені фігурні стовпці на ґанку. Виготовляли таку красу справжні майстри. Тож спочатку “вести, точити ляси” означало вести витончену, вимудрувану бесіду. Але, як зменшувалася з часом кількість майстрів, так і нівелювалося початкове значення вислову, перетворюючись на “порожню балаканину”.

"Засукати рукави" – працювати на повну, рішуче, цілком викладаючись. Свого часу на Русі носили верхній одяг з довгими рукавами ледве не до колін. Щоб робити якусь справу, їх потрібно було засукати. 

"Після дощику в четвер" – невідомо коли. У слов’янській міфології бог грози (грому, блискавки, дощу) – Перун. Йому був присвячений один із днів тижня – четвер. Вважалося, що прохання людей він повинен особливо охоче виконувати у свій день. Але скільки люди не просили дощу, у четвер він частіше, ніж зазвичай, не падав. Через недовіру до Перуна і з’явився вислів «після дощику в четвер».
 Ось таким є походження знаних фраз і висловів.5 коментарів:

  1. Доброго вечора,п.Лілю! Технічну помилку в блозі "Словесник Вільнянщини" виправлено. Приносимо Вам свої вибачення. З повагою Наталя Фастовець

    ВідповістиВидалити
  2. Дякую за дуже цікаву добірочку.Пригодиться колись.

    ВідповістиВидалити
  3. Та нема за що. Сама люблю читати такі дописи.

    ВідповістиВидалити

Статті, які вам сподобаються

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Ratings and Recommendations by outbrain

Дякую, що завітали на мій блог